kto jest Online
stronę odwiedziło
gości







Pierwsze szczątki ardipiteków zostały odkryte przez grupę archeologów Tima White'a z Uniwersytetu Kalifornijskiego w 1994r. w regionie Afar, około 230 km.od stolicy Etiopii, Addis Abeby. Wszystkie znaleziska zostały bezpośrednio na miejscu dokładnie udokumentowane i przewiezione w bezpieczne miejsce.
Od tamtej pory ze stanowiska w Aramis udało się wydobyć kości ponad 30 różnych adripiteków. Najciekawsze okazały się być szczątki dorosłej samicy.
Czaszka z zębami, kości kończyny górnej i dolnej, dłoni, stopy i miednicy były rozczłonkowane na małe części i porozrzucane na dużym obszarze. Badacze kawałek po kawałku przebierali odpowiednią warstwę skalną, następnie zalali gipsem i przewieźli do muzeum antropologicznego w Addis Abebie.
Dla każdego odłamka sporządzono dokładny odlew,który następnie przeskanowano, a wszelkie dane wprowadzono do komputera. Następnie przeprowadzono wirtualną rekonstrukcję zachowanych części szkieletu. Okazało się, że Ardi miała małą czaszkę i drobne kły. Mierzyła ok. 120cm. i ważyła ok. 50kg. Na Podstawie kształtu miednicy można stwierdzić, że potrafiła się poruszać w pozycji wyprostowanej. Żywiła się roślinami, grzybami, owocami leśnymi i małymi zwierzętami.
Ardi rozwijała się równolegle z przodkmi małp, ale biologicznie się od nich różniła. Według antropologów jest ona kolejnym ogniwem odkrywającym tajemnicę rozwoju rodzaju ludzkiego. Być może naukowcy faktycznie są już blisko odkrycia poszukiwanego wspólnego przodka naczelnych i człowieka.










góra  strony...