![]() |
struktura DNA

Zastanówmy się więc dziś nad DNA, którego cząsteczka jest nośnikiem informacji genetycznej.
Wyobraźmy sobie pasek pleciony z wielu sznurów kolorowych koralików, co jakiś czas oddzielonych węzełkiem. Wielobarwne koraliki nawleczone na nitki i splecione - niech to będzie nasze proste wyobrażenie DNA.
Kolorystyka, wielkość, układ, umiejscowienie poszczególnych koralików niech będą przekazywaną informacją, a pasek nośnikiem tej informacji. W ten sposób można opisać DNA chcąc przemówić jedynie do prostej wyobraźni.
Chemicznie DNA jest polimerem, składającym się z długich łańcuchów nukleotydów, czyli polinukleotydów.
Nukleotydy zbudowane są z trzech części: pięciowęglowego cukru, aromatycznej zasady azotowej i grupy fosforanowej.
Cukrem jest 2`-deoksyryboza (pochodna rybozy, w której grupę -OH przy węglu 2` zastąpiono wodorem).Kolejność, numeracja atomów węgla w cząsteczce 2`-deoksyrybozy ma zaadnicze znaczenie przy łączeniu się z pozostałymi składnikami nukleotydu - wyznacza wiązania.
Zasady występujące w nukleotydach to: ademina, lub guanina, lub tymina lub cytozyna. Są to aromatyczne związki węgla i azotu. Pierwsze dwie są związkami dwupierścieniowymi - nazywane purynami (pochodne puryny), natomiast dwie następne to jednopierścieniowe pirymidyny.
Po połączeniu się cukru z zasadą powstaje nukleozyd. Połączenie następuje pomiędzy węglem 1` cukru a azotem 9 puryn lub azotem 1 purymidyn.
Następnie przyłączenie się do węgla 5` cukru grupy fosforowej -PO4 powstaje nukleotyd.
Cukier może przyłączyć jedną, dwie lub trzy grupy fosforanowe razem połączone. Określamy je wtedy jako fosforany α , β i γ. Jednak bezpośrednio z cukrem połączony jest fosforan α.
Jak wspomniano, nukleotydy są składnikiem DNA (i RNA), lecz nie tylko - występują również w komórkach w postaci pojedyncych cząsteczek, pełniąc ważną funkcję przenośnika energii wykorzystywanej do napędzania reakcji enzymatycznych.

W ten sposób powstają wiązania 3`-5`-fosfodiestrowe (C-O-P).
Łańcuch polinukleotydowy (czyli nasz sznureczek koralików) na końcu 5` posiada wolny 5`-trifosforan, a na końcu 3` wolną grupę 3`-hydroksylową, dzięki czemu polinukleotydy DNA nabierają polarności.
Sekwencja zasad, kodująca informację genetyczną jest przedstawiona zawsze w kierunku 5`→3` (kierunek tworzenia kopii cząsteczek DNA przez enzymy polimeryzujące).
Długość nukleotydów i ich kolejność w polinukleotydach może być nieograniczona. Natomiast maksymalna liczba sekwencji polinukleotydu wynosi 4n (n=liczba nukleotydów). Tak więc przy jedynie 6 zasadach polinukleotyd może zawierać 46=4096 różnych sekwencji (ilość możliwych układów 6 odcinków naszych koralików na sznurze).
Przestrzennie DNA tworzy dwuniciową helisę - dwa łańcuchy polinukleotydowe wzajemnie się oplatające. Zewnętrzny szkielet helisy tworzy część cukrowo-fosforanowa. Płaskie cząsteczki zasad są skierowane do wnętrza i układają się jedna nad drugą,jak nawlekane kolejno płaskie guziki.
Regularność struktury DNA jest widoczna w powtarzających się wzorach pasm - na jeden pełny obrót przypada 10 par zasad, z odległością pomiędzy parami wynoszącą 0,34 nm i średnicą helis równą 2,0 nm.
Łańcuchy polinukleotydowe w DNA są ułożone antyrównolegle, tzn 5`→3` i 3`→5` - tylko taki układ tworzy stabilną elisę DNA.
Helisa DNA jest prawoskrętna, nie jest jednak przestrzennie w 100% regularna - posiada duży rowek (głęboką bruzdę) i mały rowek (płytką bruzdę), które mają zasadnicze znaczenie przy łączeniu się DNA z białkami, jego replikacji i ekspresji informacji genetycznej.
Występują różne warianty DNA - forma B (występująca w komórkach), forma A (z bardziej zwartą strukturą od formy B), formy C,D,E oraz forma Z (wyjątkowo tworzy helisę lewoskrętną).

Pomiędzy A i T powstają dwa wiązania wodorowe, pomiędzy G i C - trzy (mocniejsze).
Sposób łączenia się zasad nici DNA nazywamy komplementarnym parowaniem zasad - ma zasadnicze znaczenie w strukturze i funkcji DNA.(G zawsze łączy się z C, A zawsze z T)
W DNA jedna nić może być wkorzystana do replikacji drugiej - jest to podstawowy mechanizm zachowania i przekazywania informacji genetycznej. Tworzenie się kimplementarnych par zasad stanowi regułę, na podstawie której sekwencja DNA ulega transkrypcji na mRNA, a następnie na białko.
Inną, prostszą odmianą DNA jest RNA.
W RNA zamiast 2`-deoksyrybozy występuje ryboza, a zamiast tyminy - uracyl. RNA ma postać pojedynczych łańcuchów polinukleotydowych i nie występuje w formie dwuniciowej helisy.
Proste? - Może nie koniecznie. Ale warto wiedzieć.